Diskusia s novozvolenými poslancami mestského zastupiteľstva Banskej Bystrice

Dňa 20. novembra 2018 sa na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov pod
záštitou Centra národov Slovensko uskutočnila diskusia s novozvolenými poslancami
mestského zastupiteľstva Banskej Bystrice. Pozvanie prijali David Kapusta, Matúš Molitoris,
Radovan Ocharovich, každý z nich vo voľbách kandidoval ako nezávislý kandidát.


Diskusia poslancov začala otázkou na ich názor na predvolebnú kampaň. Každý z nich sa zameral na inú kampaň, David Kapusta zvolil kontaktnú formu a občanov svojho obvodu navštevoval v ich domácnostiach, Matúš Molitoris nadviazal na svoje úspechy z predchádzajúceho volebného obdobia, no využil aj tradičné formy, ako sú bilboardy, či sociálne siete. Túto formu si takisto vybral aj Radovan Ocharovich, ktorý okrem toho nadviazal aj na to, že ľudia poznajú aj jeho prácu. Kandidáti takisto okomentovali aj negatívnu kampaň v Banskej Bystrici. David Kapusta spolu s Radovanom Ocharovichom za nešťastný považovali krok znovuzvoleného primátora Jána Noska, keď v blogu očiernil jedného kandidáta z iniciatívy nezávislých kandidátov Banskobystrická alternatíva. Takisto ale nezaznamenali tak výrazne negatívnu kampaň, ako v iných mestách, napríklad v Košiciach alebo Nitre.

Poslanci sa venovali aj otázke nezávislosti, pričom ju považujú za trend v dnešnej dobe, keďže politické strany sa vo „veľkej politike“ ľuďom odcudzili a občania im potom neveria ani v komunálnej politike. Radovan Ocharovich považuje kandidatúru za stranu za „osobnostnú samovraždu“ a David Kapusta sám priznal, že keby kandidoval za politickú stranu, ako to pôvodne zamýšľal, určite by nezískal takú podporu od občanov, akú získal ako nezávislý.

Diskusia sa venovala taktiež tomu, čo ľudí v Banskej Bystrici trápi, čo by chceli zmeniť. Boli to najmä problémy, ako neopravené chodníky, nedostatok práce v Banskej Bystrici, dôchodcom tiež chýba miesto, kde by sa mohli stretávať.

Jedným z problémov, na ktorý upozornili samotní poslanci, bola nedostatočná odpadová politika, pričom Matúš Molitoris priznal, že firma, ktorá sa stará o odpady v Banskej Bystrici, nestíha. Radovan Ocharovich avšak tiež poznamenal, že počet kontajnerov v meste by bolo treba zvýšiť a ako riešenie na tento problém David Kapusta navrhol podzemné kontajnery.

Ďalším problémom je parkovanie, keďže na sídliskách je nedostatok parkovacích miest. Matúš Molitoris vidí riešenie v budovaní parkovacích domov, avšak je potrebné aj zmeniť zmýšľanie ľudí, či systematicky budovať koncepciu dopravy v meste. Radovan Ocharovich taktiež spomenul zmluvu s formou EEI, ktorá má na starosti práve otázku parkovania v Banskej Bystrici, pričom chce otvoriť otázku jej funkčnosti, či výhodnosti pre mesto.     

SONY DSC

Pri otázke atraktívnosti mesta pre mladých ľudí či mladé rodiny David Kapusta vidí potrebu prilákať do Banskej Bystrice investorov, či vybudovanie share-centra, Matúš Molitoris poukázal na potrebu zlepšiť komunikáciu mesta, samosprávneho kraja a univerzity, aby sa mladí vzdelávali v oblastiach, v ktorých je momentálne veľa neobsadených pracovných miest. Radovan Ocharovich však poznamenal, že mladí ľudia sa čím ďalej, tým viac vracajú na Slovensko a podľa neho by mali zmeniť zmýšľanie a byť optimistickí.

V závere sa poslanci venovali aj volebnej účasti, pričom sa zhodli, že nízka bola z dôvodu slabej konkurencie kandidátov. Pri otázke spolupráce s vyšším územným celkom či štátom, Matúš Molitoris poznamenal, že možnosti spolupráce s VÚC nie sú vyčerpané a v otázke spolupráce so štátom vidí problém v procese decentralizácie.

Sledovať nás môžete aj na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *