Stav médií na Slovensku II.

Dňa 15. novembra 2017 sa na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov uskutočnila diskusia na tému Stav médií na Slovenku. Na diskusiu organizovanú Centrom národov Slovensko prijal pozvanie pán Lukáš Fila, riaditeľ vydavateľstva N Press.

Začiatok diskusie sa viedol v duchu slobody tlače a médií. Pán Fila na otázku „Prečo potrebujeme slobodné médiá?“ odpovedal, že slobodné médiá sú potrebné na to, aby sme si udržali slobodu vo všeobecnosti. Pri tejto odpovedi sa oprel aj o situáciu v ostatných krajinách V4. V Maďarsku, ale takisto aj v Poľsku nie sú média také slobodné, ako je to napríklad na Slovensku alebo v Českej republike. Na Slovensku, či v Českej republike je len malá miera pokusov ovplyvňovať samotné médiá zo strany štátnej moci, pričom v Maďarsku a Poľsku je táto miera dosť značná.

Na túto tému neskôr nadviazala aj otázka zo strany študentov. Tá poukazovala na to, že podľa svetového indexu slobody v roku 2017 je Slovensko na 17. mieste, čo je oproti roku 2016 pokles o 5 priečok a pýtala sa na dôvody tohto poklesu. (Jedná sa o rebríček zhotovený organizáciou Reporters without borders. – pozn. aut.) Pán Fila odpovedal, že to do určitej miery môžeme pripísať oligarchizácií médií, avšak priznal, že on sám by to nemal hodnotiť. Taktiež však podotkol, že predpokladá, že situácia slovenských médií sa stabilizuje o dva roky, kedy budú všetky „mainstreamové“ médiá v slovenských rukách a nebudú ich vlastniť zahraniční investori. Poukázal aj na úlohu mainstreamových médií, ktoré sa majú postarať o to, aby ľudia neverili „hoaxom“ a „fake news“, dnes šíreným najmä na sociálnych sieťach.

Ďalšia časť diskusie sa niesla v duchu vzniku médií a ich objektívnosti. Pán Fila povedal, že vznik médií na Slovensku ovplyvnil najmä vznik televízie Markíza, alebo vznik denníka SME. Pri objektívnosti médií poukázal na to, že objektívni novinári „sú roztrúsení vo viacerých médiách“ a medzi objektívne médiá môžeme stále zaradovať aj už spomínaný denník SME, no parametre objektívnosti a korektnosti spĺňajú aj televízia Markíza, či Rozhlas a televízia Slovenska.

Otázky zo strany študentov smerovali aj ku kritike od politikov, alebo ku kritike od čitateľov, moderátor diskusie sa spýtal na založenie denníka N, ale v uvoľnenej atmosfére pán Fila tiež prezradil, aké noviny číta on, či prečo sa stal novinárom.

Diskusia sa uskutočnila v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov a websupport.sk.

 

Sledovať nás môžete aj na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *